YARDIM

Tüm sorularınızın cevapları için buradayız..

Online mağazamıza giderek satın almak istediğiniz ayakkabı modelini ve bedeninizi seçmelisiniz. Ürünü seçtikten sonra satın alma işleminize devam edebilir veya bir hesap oluşturabilirsiniz. 
 
Bunu yaptıktan sonra, teslimat adresini girmeniz, satın alma işlemini tamamlamanız ve ödeme yöntemini seçmeniz yeterlidir. Yakında siparişiniz gelecek.  

Başka bir şüpheniz varsa, ekibimizle Whatsapp, E-posta veya Telefon görüşmesi yoluyla iletişime geçebilirsiniz. 

Bu durumlar için bir kural yoktur.
Esasen siparişinizin gönderilip gönderilmediğine bağlı olacaktır. Müşteri hizmetleri ekibimizle iletişime geçin, gerisini biz hallederiz.

Satın alınan ürün yeni olsun veya olmasın kusurlu ise müşteri iadesini veya para iadesini talep edebilir. Zimaro , 6 aylık süre boyunca, ayakkabının normal kullanımı ile ortaya çıkan kusurlu veya ayakkabının normal kullanımı ile ortaya çıkan tüm problemli ürünlere 6 ay garanti süresi sunmaktadır .

Zimaro’da tüm süreçleri basitleştirmeye çalışıyoruz ve eksik fatura şikayette bulunmanıza engel değil. Bizimle iletişime geçin, durumunuzu çözmek için alternatif bir yol bulacağız.

Satın alımlar doğrudan çevrimiçi mağazamıza yapıldığında, ZIMARO tüm şikayetleri üstlenir ve dahili olarak onlarla ilgilenir.
Satın alımlar distribütörlerimizden birine yapıldığında, şikayetler onlar tarafından ele alınır. 

Distribütör / satıcı ile doğrudan iletişime geçmenizi tavsiye ederiz. 

Daha hafif bir ayakkabı ihtiyacınız için KOMPOZİT modellerimize tercih edebilirsiniz.

Kışlık ayakkabı ihtiyacınız için DERİ BOTLARIMIZI ve DERİ AYAKKABI modellerimize tercih edebilirsiniz.

Yazık ayakkabı ihtiyacınız için Süet modellerimize tercih edebilirsiniz.

Zimaro online mağazasında çok erişilebilir bir fiyata tabanlık ve ayakkabı bağcıkları bulacaksınız. Ayakkabılarınızın ömrünü uzatabilirler. Herhangi bir nedenle tabanlıklarınız veya bağcıklarınız zarar görürse, buradan yenilerini alabilirsiniz .